Rdzeniowy Zanik Mięśni to choroba o podłożu genetycznym, która od 2019 roku jest w Polsce leczona. Lek jest bardzo ważny, ponieważ ratuje życia, ale nie należy zapominać także o standardach opieki.  Codzienna praca z fizjoterapeutą oraz stosowanie jego zaleceń to jeden z ważnych elementów w stosowaniu standardów.

24 stycznia 2020 roku w Poznaniu odbyło się szkolenie z zakresu wykorzystania metody Vojty w rdzeniowym zaniku mięśni. W spotkaniu poruszono istotne kwestie związane z kompleksowym prowadzeniem terapii osoby chorej na SMA. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tematami z zakresu oceny funkcjonalnej chorego, co wchodzi w skład oceny kompleksowej wg standardów opieki w SMA.
Szkolenie poprowadziły pani Ewa Gajewska oraz pani Ewa Baranowska. Wiedza została przekazana przez wykładowczynie w sposób kompletny, z dużą dawką pozytywnej energii, za co serdecznie jako organizatorzy dziękujemy.

Wśród uczestników szkolenia były osoby, które na co dzień pracują z chorymi na SMA. Fizjoterapeuci biorący udział w szkoleniu mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz znalezienia odpowiedzi na pytania istotne z punktu widzenia prowadzenia terapii metodą Vojty w SMA.
Wiedzę teoretyczną można było wykorzystać w czasie pracy w grupach z dziećmi chorymi na SMA: Marysią, Zosią, Gabrysią oraz Leonem. Rodzicom dziękujemy za uczestnictwo, szczególnie mamie Marysi – Magdalenie Budzyńskiej-Łazarewicz.

Dziękujemy za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia!