W dniu ich święta wszystkim specjalistom składamy życzenia radości z pracy zawodowej oraz spełnienia w życiu osobistym. Przy tej okazji chcemy też udostępnić informacje o opublikowanym artykule i bardzo autorom pogratulować.

W czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health został opublikowany artykuł p.t.: Funkcja motoryczna dzieci z SMA1 i SMA2 zależy od siły mięśni szyi i tułowia, deformacji kręgosłupa i zakresu ruchu w stawach kończyn  ( ang. Motor Function of Children with SMA1 and SMA2 Depends on the Neck and Trunk Muscle Strength, Deformation of the Spine, and the Range of Motion in the Limb Joints) autorstwa Agnieszki Stępień, Ewy Gajewskiej oraz Witolda Rekowskiego.

Autorzy w artykule zawarli wnioski, które mówią że zdolności motoryczne dzieci z SMA zależą od siły mięśni, zakresu ruchu oraz deformacji kręgosłupa i klatki piersiowej; rozwój skoliozy niekorzystnie wpływa na funkcję motoryczną, zakresy ruchu i siłę mięśni; a zakresy ruchu są związane z umiejętnościami motorycznymi i wartościami siły.

Treść artykułu dobrze określa jedna z grafik, która pokazuje jak wiele zależności ma wpływ na stan funkcjonalny badanej grupy.

Dane zawarte w artykule zostały zebrane w czasie projektu Stowarzyszenia Lwie Serca. Bardzo nas cieszy fakt, że tyle cennego udało się wynieść.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem : tutaj