Kurs Watsu®. Kurs certyfikowany przez WABA.
Miejsce: Wągrowiec
Termin: 22-26.08.2018, 27-31.08.2018
Spotkanie poprowadziła ceniona w świecie Mary Theri Thomas, asystowała jej Aleksandra Koziorowska oraz Basia Borst-Szpak z Aleksandrą Koziorowską.
Celem projektu było przeprowadzenie kursu z metody rehabilitacji Watsu®.
Metoda wykorzystywana jest m.in. w rehabilitacji; zmniejsza uczucie bólu, obniża napięcie mięśniowe i zwiększa ruchomość stawów. W zajęcia uczestniczyło kilkudziesięciu terapeutów z całego świata.
Edukacja w nowej rzeczywistości:
kompleksowy i długofalowy model postępowania fizjoterapeutycznego w rdzeniowym zaniku mięśni
Miejsce i termin:
19-21.07.2019 Warszawa
27-29.09.2019 Gdańsk
4-6.10.2019 Kraków
Projekt tworzą matki chorych na SMA dzieci działające w Stowarzyszeniu Lwie Serca. Jest to moment kluczowy w polskim systemie opiek zdrowotnej, ponieważ w 2019 roku refundacją w Polsce zostaje objęty pierwszy lek na tę chorobę.
Projekt zakłada zorganizowanie 6 weekendowych konsultacji ze specjalistami z zakresu fizjoterapii. Specjaliści podczas konsyliów ocenią dziecko pod względem fizycznym, zdefiniują jego największe problemy oraz skontrolują czy wskazania, które zostały wydane są prawidłowe. Po okresie około roku ci sami specjaliści ocenią postępy pracy w domu, efekty, naniosą poprawki w ćwiczeniach oraz wyciągną wnioski. Z racji na stan chorych z SMA niewskazane jest aby chory podróżował znaczne odległości, dlatego spotkania zostaną zorganizowane w 3 miejscach w kraju, tak aby każdy mógł w ciągu kilku godzin dotrzeć na miejsce spotkania.
Walka o życie dzieci jest bardzo wyczerpująca i ciężka fizycznie, ale także emocjonalnie. W Polsce w momencie otrzymania druzgocącej diagnozy rodzic pozostaje w chorobie dziecka całkowicie sam. Na pierwszym miejscu jest zaopiekowanie się chorym, zapewnienie mu niezbędnego sprzętu medycznego, ortopedycznego, fizjoterapii według standardów opieki w rdzeniowym zaniku mięśni. W tym wszystkim zapomina się o rodzicu. Mając to na uwadze nasz projekt zakłada także spotkania z psychologiem dedykowane rodzicom. Warsztaty takie mają wielką wartość terapeutyczną, pomogą w radzeniu sobie z codziennym stresem, poczuciem bezsilności i wskażą jak radzić sobie z pernamentnym zmęczeniem psychicznym. Poczucie zrozumienia i wspólnoty wśród uczestników to odczucia na których bardzo nam zależy, dlatego chcemy stworzyć przestrzeń dla dzieci, gdzie będą mogły się integrować w trakcie zabawy, rodzice podczas posiłków i spotkań w przerwach, w hotelu przed noclegiem.
Specjaliści, którzy poprowadzą konsultacje jak i warsztaty są znani i szanowani w społeczności chorych na SMA w Polsce i Europie.